לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

רשלנות רפואית בצבא

צבא הגנה לישראל הנו מוסד אהוב ואהוד כמעט על כל אזרח במדינת ישראל, ילדנו משרתים בו, נכדנו משרתים בו והתחושה הכללית היא שמדובר בארגון שהוא לגמרי שלנו. כמדינה שנמצאת באזור בעייתי עם אויבים שסובבים אותנו וצורך יומיומי בפעילות של הצבא למען שמירה על גבולות המדינה ואזרחיה, אנו תומכים ומגבים את הצבא בכל עת.

אולם, צבא הגנה לישראל אינו מושלם וגם ארגון זה סובל מבעיות שונות, אחת מהן הנה רשלנות רפואית בצבא. לא פעם חיילים צעירים סובלים מבעיות רפואיות כאלה ואחרות והם בוודאי מצפים לקבל טיפול מסור וטוב מאנשי חיל הרפואה. לצערנו הרב לא חסרים מקרים בהם חיילים אינם מקבלים טיפול ראוי אלא, טיפול מזלזל, לא אחראי ובטח שלא מסור. בואו ננסה להבין מספר דברים על רשלנות רפואית בצבא.

רשלנות רפואית בצבא – סיפור מסגרת

צבא ההגנה לישראל מעבר להיותו מגן המולדת אמור להיות המגן של החיילים בכל הקשור לבריאותם. כל חייל המשרת בצבא בין אם הוא חייל סדיר, איש קבע או איש מילואים זכאי לקבל מהצבא טיפול רפואי הולם ומקיף. מקרים של רשלנות רפואית בצבא יש להם משמעות נרחבת מכיוון שהם עשויים להשפיע על המשך חייו של חייל הרבה מעבר לשירותו הצבאי.

רשלנות רפואית בצבא
רשלנות רפואית בצבא

לכן, גם במקרים של חיילים ניתנת האפשרות על פי חוק להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא ולקבל פיצוי על פי פסק דין. האם קיים הבדל בין מקרים של רשלנות רפואית בצבא לבין מקרים של רשלנות רפואית באזרחות? חד משמעית, כן. הסיבה לכך שהחוק הצבאי שונה מהחוק האזרחי והשפיטה בנושא תהיה בהתאם לחוק הנכים, תגמולים ושיקום.

חוק הנכים

חוק הנכים חוקק על מנת להעניק לחיילים שנפגעו בריאותית במהלך השירות הצבאי זכויות סוציאליות שתאפשרנה להם להמשיך ולנהל את חייהם בצורה תקינה. חוק הנכים אינו מבצע הבדלה בין חייל שנפגע במהלך שהותו בבסיס, בשטח, בפעילות מבצעית או בדרך מהבסיס ואליו.

חוק הנכים מאפשר לחייל לתבוע בגין רשלנות רפואית בצבא כל עוד ניתן להוכיח את הקשר הסיבתי בין הנזק הבריאותי שנגרם לחייל לבין הטיפול הרפואי שקיבל מגורמי הרפואה בצבא. חשוב לציין שהנזק יכול להיות גופני או נפשי ועשוי להיגרם בזמן השירות הצבאי או בעקבותיו.

 

הגשת תביעה על רשלנות רפואית בצבא

תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא, מומלץ שתוגש באמצעות עורך דין שזו התמחותו המשפטית מכיוון שכפי שצוין קודם לכן, חוקי הצבא שונים מהחוקים האזרחיים. צבא הגנה לישראל הנו ארגון חזק ולא יהיה קל להתנהל מול עורכי הדין שלו ולכן, חשוב למצא עורך דין מנוסה, מיומן ובעל מוניטין של הצלחות.

המקרים השכיחים של רשלנות רפואית בצבא קשורים לאבחון שגוי של מחלה או לאבחון מאוחר מידי של מחלה. אבחון שגוי משמעו, שהרופא הצבאי שטיפל בחולה כשל באבחון המדויק של המחלה ובשל כך הטיפול שקיבל החולה לא היה מתאים ולא סייע בדבר.

מקרה כזה יכול להחמיר את מצבו הרפואי של החייל ולגרום לנזק שלעיתים מתגלה כבלתי הפיך. אבחון מאוחר מידי של מחלה משמעו, שמחלה אכן אובחנה אבל הרבה יותר מאוחר מהרגע שבו הייתה יכולה להתגלות, בכך איבד החולה זמן טיפול חשוב שלעיתים הוא זמן מציל חיים, בעיקר כשמדובר במחלת הסרטן.

 

הגשת תביעה על רשלנות רפואית בצבא – הפרוצדורה והאפשרויות

חייל סדיר שמעוניין להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא עשוי להיות זכאי לבחור בין תביעה אזרחית על פי פקודת הנזיקין לבין, תביעה כנגד צבא הגנה לישראל ומשרד הביטחון באמצעות קצין התגמולים. לא ניתן לקבל פיצוי כפול ולפיכך על החייל לקבל החלטה באיזו מבין שתי האפשרויות הוא מעונין לפעול.

חשוב לציין שלא בכל מקרה עומדת לזכות החייל אפשרות הבחירה בין המסלולים ובמקרים בהם הטיפול הרפואי ניתן לחייל בבית חולים ציבורי בבעלות המדינה, לא יוכל החייל להגיש תביעה על רשלנות רפואית "אזרחית". הסיבה לכך נעוצה בפטור שיש למדינה מתביעות על אירועי נזיקין שקרו לחייל במסגרת שירותו הצבאי, כפי שנקבע בסעיף 6 לחוק הנזיקין האזרחיים.

 

ההבדלים בין תביעה אזרחית לבין תביעה בהתאם לחוק התגמולים

  • בתביעה אזרחית על רשלנות רפואית בצבא יכול התובע לקבל סכום פיצוי חד פעמי גדול. בתביעה על חוק התגמולים יכול התובע לקבל זכאות לסכום פיצוי חודשי שישולם לו חודש בחודשו במשך שארית חייו.
  • בתביעה אזרחית על רשלנות רפואית בצבא, לאחר סיום ההליך יהיה פסק הדין אשר יהיה מסתיים הקשר בין התובע לנתבע וכל מה שיקה בעתיד עם התובע לא יהיה רלוונטי. לעומת זאת בתביעה על פי חוק התגמולים מדובר בקשר לכל החיים והתובע יוכל בכל מקרה של החמרה במצבו הבריאותי, לפנות לוועדה רפואית ולבקש את הגדלת הקצבה החודשית.
  • בתביעה האזרחית על רשלנות רפואית בצבא המגמה היא לנסות להחזיר את המצב לקדמותו לעומת זאת בתביעה על פי חוק התגמולים, מדובר בתגמול אחיד וקבוע שאינו מנסה להשיב את המצב לקדמותו. הזכייה בתביעה במסגרת הצבאית מקנה מעבר לקצבה החודשית חברות בארגון נכי צה"ל והטבות נוספות שוות ערך כסף.
  • במסגרת האזרחית תקופת ההתיישנות של תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא תהיה 7 שנים מרגע התרחשה ההתרשלות הרפואית. לעומת זאת על פי חוק התגמולים ההתיישנות תהיה 3 שנים מתום סיום שירותו של החייל במהלכו נגרם הנזק.

לאור כל הנאמר לעיל על החייל המבקש לתבוע בגין רשלנות רפואית בצבא לחשוב היטב לפני הגשת התביעה, באיזו מסגרת הוא מעדיף להגיש את התביעה, לאחר ששקלל את סך ההבדלים בין שתי המסגרות.

 

קבלו את המגיע לכם

במידה ונפגעתם או חליתם בזמן שירות צבאי אל תוותרו על זכותכם להגישה תביעה על רשלנות רפואית בצבא. מה שעליכם לעשות זה לבחור את המסגרת בה תנהלו את התביעה ולשכור בהתאם את שרותיו של עורך דין מומחה לתביעות בנושא רשלנות רפואית.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא