לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

רשלנות בטיפול בסרטן בלוטות הלימפה

רשלנות בטיפול בסרטן בלוטות הלימפה

 

טיפול רפואי נכון ומדויק הינו קריטי לריפוי מחלות שונות אשר אף עשויות להיות מסכנות חיים. מצב זה נכון גם לסרטן בלוטות הלימפה אשר אבחון מוקדם וטיפול רפואי מותאם חשובים ביותר לריפוי החולה ולהבטחת המשך אורך חיים איכותי. במאמר זה נסקור סוגי רשלנויות אשר עשויות להתרחש בעת טיפול בסרטן בלוטות הלימפה.

 

סרטן בלוטות הלימפה

סרטן בלוטות הלימפה, הידוע בשם לימפומה, הינו סוג סרטן אשר עיקר התפתחותו הינה בבלוטות הלימפה אשר נמצאות באזורים שונים בגוף. בלוטות הלימפה הינן חלק חשוב מהמערכת החיסונית של גוף האדם ומטרתן הינה להילחם בזיהומים אשר חודרים לגוף. ישנן בלוטות אשר ממוקמות באזורים חיצוניים בגוף כגון בצוואר ובבית השחי וכאלה פנימיות יותר אשר לא ניתנות לראייה.

 

סרטן בלוטת הלימפה מורכב ומקוטלג ל-2 קטגוריות – לימפומה מסוג הודג'קין ולימפומה שאינה הודג'קין. לימפומות מסוג הודג'קין מתאפיינות בהתמצאות תאי ריד שטרנברג אשר ניתן לחזות בהם בעת ביצוע ביופסיה, לעומת לימפומות מסוג שאינו הודג'קין אשר בהן תאים אלו אינם מופיעים. ישנם הבדלים משמעותיים הן בסוג המחלה בין 2 הסוגים והן בטיפול אשר מותאם לכל אחת מהן.

 

אבחון מאוחר

השלב הראשון בטיפול במחלות בכלל ובסרטן בלוטות הלימפה בפרט הוא האבחון המוקדם והמדויק של המחלה. שלב זה קריטי ביותר להתאמת טיפול רפואי מתאים, הכולל בתוכו את הפרוטוקולים וסוגי התרופות המתאימים למצב המטופל. באבחון סרטן הלימפה חשוב לאבחן תחילה אם הוא מסוג הודג'קין או לא, וכן מה השלב בו נמצאת המחלה וכמה מפושטת היא.

 

בשלב האבחון עשויות לקרות רשלנויות רבות אשר עלולות לסכן את מצב המטופל ואף את חייו. אי אבחון ראשוני עשוי להוביל להתפשטות המחלה עד לאבחון מאוחר יותר. למשל, אבחון שגוי של לימפומה בבדיקת אולטרסאונד כאשר הסרטן נמצא בשלב מוקדם, יוביל לכך שהמטופל לא יקבל טיפול עד לביצוע אבחון רפואי נוסף אשר עשוי לקרות בשלב מפושט יותר של המחלה.

 

טיפול שגוי לסוג הלימפומה

השלב המשמעותי ביותר בתהליך הטיפול בלימפומה הינו התאמת הטיפול הרפואי המתאים למטופל ולמצבו. בשלב זה עשויות ליפול טעויות כתוצאה מרשלנות רפואית אשר יובילו לטיפול שגוי שעשוי לא רק שלא לעזור, אלא לעיתים אף גם להחמיר את המצב. התאמת הטיפול הרפואי מבוססת בעיקרה על אבחון מדויק של מצב המחלה, סוגה ורמת ההתפשטות שלה.

 

התאמת טיפול בלימפומה תלוי בהבחנה בין אם הסרטן הינו מסוג לימפומה הודג'קין או שאינה הודג'קין. במידה והאבחון שגוי והאדם יקבל את הטיפול הרפואי המתאים לסוג השני, עשויות להיווצר בעיות שאף עשויות לסכן חיים. כך למשל, אדם החולה במחלת הודג'קין אשר נחשבת למסוכנת פחות לרוב, צפוי לקבל טיפול אגרסיבי פחות מבמחלה שאינה הודג'קין ולכן באבחון שגוי יקבל טיפול אגרסיבי ומסוכן לשווא.

 

טיפול שגוי למידת התפשטות המחלה

גורם נוסף שמשפיע על התאמת הטיפול הוא מידת התפשטות המחלה. ככל שהמחלה יותר מפושטת יותאם עבורה טיפול אגרסיבי יותר במטרה לצמצם אותה בעוד במחלה מקומית הטיפול לרוב יהיה אגרסיבי פחות ומבוקר. לכן, אבחון שגוי של התפשטות המחלה, למשל אי זיהוי התפשטותה לאזורים שונים בגוף כמו הריאות או הכבד, עשוי להוביל לטיפול לא מספיק אגרסיבי אשר לא יעזור למצב מחלה.

רשלנות כירורגית

מקרים שונים של לימפומה עשויים להצריך התערבות כירורגית וביצוע ניתוח להסרת הגידול. בדומה לכל התערבות כירורגית אחרת, גם בניתוח המיועד לטיפול בסרטן הלימפה עשויות לקרות טעויות ורשלנויות אשר עשויות לפגוע במטופל ולהזיק למצבו. לצורך ביצוע הליך כירורגי מיטבי, חשוב לבצע אבחון מדויק ומקיף של מצב המחלה והאזור בו יבוצע הניתוח.

לסיכום                                                                                                                                             במאמר זה סקרנו את סרטן הלימפומה וסוגי רשלנויות אשר עשויות להיווצר בעת טיפול בו. הגורם העיקרי ביותר לטיפול נכון ומוצלח במחלה הוא אבחון מדויק ומוקדם של מחלה ומצבה, לכן חשוב להימנע מרשלנות רפואית בשלב זה. בנוסף, עשויה להיווצר רשלנות בעת ביצוע הליך כירורגי לטיפול במחלה. אם כן, חשוב להיות ערניים ולעקוב אחר כל אבחון וטיפול רפואי ולבדוק תקינותם.

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

רשלנות בטיפול בסרטן העור

רשלנות בטיפול בסרטן העור לצערנו הרב, מחלות הסרטן באות בשלל צורות וסוגים, וכולן קטלניות ודורשות תשומת לב מקסימלית בזמן הטיפול. מדובר בסרטן אלים ושכיח שיכול

רשלנות בטיפול בסרטן צוואר הרחם

רשלנות בטיפול בסרטן צוואר הרחם לנשים יש הרבה מאוד סכנות בריאותיות שלגברים אין. אחת הסכנות האלה, מלבד אחרות רבות, היא הסכנה ללקות במחלת סרטן צוואר

רשלנות בטיפול בסרטן הכבד

רשלנות בטיפול בסרטן הכבד   כיום, מעל ל- 500 אלף בני אדם ברחבי העולם מאובחנים כחולי סרטן הכבד. סרטן הכבד הינו מבין סוגי הסרטן הנפוצים

רשלנות בטיפול בסרטן השחלות

רשלנות בטיפול בסרטן השחלות נשים רבות עלולות ללקות במחלות שלא טורדות את העולם הגברי. סרטן השחלות הוא אחד מהמחלות האלה והוא עלול לגרום לנזקים קשים,

רשלנות בטיפול בסרטן הערמונית

רשלנות בטיפול בסרטן הערמונית   סרטן הערמונית הינו אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב גברים מעל לגיל 50, ונמצא אצל הרוב המוחלט של הגברים שמעלה

רשלנות בטיפול בסרטן שלפוחית השתן

רשלנות בטיפול בסרטן שלפוחית השתן   סרטן שלפוחית השתן הינו סוג סרטן עקשן, די קשה להיפטר ממנו והוא נפוץ אצל כלל האוכלוסייה, גברים ונשים. סרטן