לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

רשלנות באבחון סרטן המעי הדק

רשלנות באבחון סרטן המעי הדק

 

סרטן המעי הדק נחשב לאחד מסוגי הסרטן הנדירים ביותר אשר גילויו ואבחונו קשים ומסובכים באופן יחסי. עקב כך, ולצורך טיפול נכון והתמודדות מיטבית עם המחלה, חשוב ביותר לבצע אבחון ברמה הגבוהה והמדויקת ביותר אשר יזהה את הסרטן ואת מצבו ויעזור להתאמת טיפול מתאים. במאמר זה נסקור מצבי רשלנות אשר עשויים לפגוע באבחון הסרטן ועקב כך גם בטיפול.

 

סרטן המעי הדק

סרטן המעי הדק הינו סוג סרטן המשתייך לקבוצת סרטני המעי ונחשב לאחד הנדירים שבהם. המעי הדק הינו חלק חשוב ביותר במערכת העיכול ואחראי למרבית עבודת פירוק וספיגת המזון במערכת העיכול. על כן, גידול סרטני במעי הדק הינו מצב מסוכן מאוד אשר פוגע באיבר משמעותי מאוד לגוף האדם ועל כן יש לאבחן ולטפל בסרטן זה.

 

תסמיני סרטן המעי הדק הינם כאבי בטן, שינויים ביציאות אשר עשויים להתבטא בשלשולים, שינויים בצואה העשויים לבוא לידי ביטוי בשינוי צבע הצואה ואף בהימצאות דם. סרטן המעי הדק מחולק לרוב ל – 4 סוגים עיקריים – אדנוקרצינומה, סרקומה, לימפומה וגידול קרצינואיד. סוגים אלו בעלי מאפיינים שונים אשר לכל אחד מהם עשוי להתאים טיפול שונה.

 

אי זיהוי התסמינים

לסרטן המעי הדק ישנם תסמינים אשר מאפיינים מחלות רבות ושונות. על כן, רופא המשפחה אשר מאבחן את התסמינים הראשוניים וקובע את המשך הטיפול, עשוי לאבחן את המחלה כמחלה אחרת אשר שונה בהרבה מסרטן המעי הדק. אבחון שגוי זה יוביל לאי ביצוע בדיקות הדמיה מתאימות אשר עשויות להעיד על הימצאות סרטן המעי הדק וכן לטיפול שגוי.

 

מצב של אבחון מחלה אחרת שאינה סרטן המעי הדק מבלי ביצוע בדיקות הדמיה הינו מצב של רשלנות רפואית חמורה אשר עשויה להיות מסכנת חיים. בעקבות רשלנות זו, המטופל לא יקבל את הטיפול המתאים לבלימת המחלה אשר תמשיך להתפשט בגופו עד לאבחון מאוחר יותר של המחלה, אשר אף עשוי להיות מאוחר מידי.

 

פענוח שגוי של בדיקות הדמיה

במידה ולא חלה רשלנות אצל רופא המשפחה אשר אכן שלח את המטופל להמשך אבחון וביצוע בדיקות הדמיה, הרשלנות הבאה אשר עשויה להתרחש היא בפיענוחן. לצורך אבחון סרטן המעי הדק ושלבו, מבוצעות בדיקות הדמיה רבות כגון אולטרסאונד, סי טי, צילום וביופסיה. ביצוע שגוי של בדיקות אלו או פענוח שגוי של הרופא המפענח עשויים להסתיים בטיפול שגוי במחלה.

 

בעת אבחון הסרטן המעי הדק, חשוב להיוועץ במספר מומחים אשר יתנו את חוות דעתם על בדיקות ההדמיה ואשר יתנו את אבחנתם. היוועצות במספר רופאים מומחים תדאג לכך שלא תהיה רשלנות רפואית העשויה להתרחש כאשר רופא יחיד מבצע אבחון העשוי להיות מרושל ושגוי.

 

סוג סרטן שגוי

כאמור מקודם, ישנם סוגים שונים של סרטן המעי הדק. את ארבעת הסוגים העיקריים שצוינו קודם, ניתן לחלק לעוד עשרות ואף מאות תתי סוגים שונים אשר לכל אחד מהם מאפיינים ייחודים ושונים מהשאר. על כן, חשוב ביותר לקבוע את הסוג הספציפי של סרטן המעי הדק על מנת להתאים למטופל את הטיפול המתאים לו ביותר לפי פרוטוקולי הטיפול לכל סוג סרטן.

 

קביעה שגויה של סוג הטיפול

רשלנות נוספת העשויה להתרחש הינה בהתאמת הטיפול הרפואי המתאים. במצב זה, סוג הסרטן ומצבו יאובחנו בצורה טובה ומדויקת ולמרות זאת הטיפול אותו יקבע הרופא יהיה שגוי. קיימים כיום פרוטוקולים מוגדרים לטיפול במרבית סוגי הסרטן אשר מתייחסים לכל סוג סרטן ולשלב התפתחותו. אי אבחון פרוטוקול הטיפול המתאים יפגע במטופל ובסיכויי ההצלחה שלו להחלים.

 

לסיכום                                                                                                                                             במאמר זה סקרנו מספר שלבים של אבחון סרטן המעי הדק אשר עשויות ליפול בהן רשלנויות שיפגעו במטופל. החל מזיהוי התסמינים הראשוניים אצל רופא המשפחה ועד התאמת הטיפול המתאים אצל האונקולוג המומחה, טיפול מקצועי ואיכותי בכל שלב ושבל בדרך הינו הכרחי לקביעת טיפול מתאים למטופל אשר עשוי להיות ההבדל בין חיים ומוות.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

רשלנות באבחון סרטן בלוטת התריס

רשלנות באבחון סרטן בלוטת התריס מחלת הסרטן באה לידי ביטוי בצורות רבות ובהרבה איברים שונים. לכל סרטן יש את הסכנות שלו, ורופאים יודעים איך להתייחס

רשלנות באבחון סרטן הריאות

רשלנות באבחון סרטן הריאות סרטן ריאות הוא בין סוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב האוכלוסייה האנושית. גורמי הסיכון שלו נמצאים בכל מקום מסביבנו. על כן, אבחונם

רשלנות באבחון סרטן הוושט

רשלנות באבחון סרטן הוושט סרטן הוושט הוא סרטן מאוד שכיח יחסית לשאר סוגי הסרטנים. הוא גם מאוד אלים, וגילוי מאוחר מדי שלו גורם לסיכויי ההישרדות

רשלנות באבחון סרטן הלבלב

רשלנות באבחון סרטן הלבלב   סרטן הלבלב אינו מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר, אך בכל זאת אנו שומעים עליו ועל החולים בו לא מעט, גורמי הסיכון

רשלנות באבחון סרטן השד

רשלנות באבחון סרטן השד   סרטן השד הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים בישראל ובעולם כולו. על פי נתוני משרד הבריאות העולמי, אחת מכל

רשלנות באבחון סרטן כליות

רשלנות באבחון סרטן כליות   סרטן הכליות הוא אחד מהעשרת סוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב אוכלוסיית הגברים והנשים, הוא במגמה עולה ב- 30 השנים האחרונות.